Øjenklinikken Aros

Øjenlæge Michael Lindholt

Øjenklinikken Aros

Øjenlæge Michael Lindholt

Michael Lindholt | Tutorlæge i Oftalmologi. Speciallæge i Øjensygdomme & Øjenkirurgi​. 

​Speciallæge i Oftalmologi 2008 og derefter fastansat på Aarhus Universitetssygehus med subspeciale i grå stær kirurgi. Hos Øjenklinikken Aros udfører Øjenlæge & Øjenkirurg Michael Lindholt årligt omkring 800 operationer for grå stær og multifokale linseoperationer. Alle operationer i klinikken udføres af Øjenlæge og Øjenkirurg Michael Lindholt, der siden 2004 har foretaget linseoperationer på Aalborg Sygehus, Holstebro Sygehus og Aarhus Universitetssygehus.

Øjenlæge Alexander Nørgård Øjenklinikken Aros_edited.jpg

Alexander Nørgård | Kursusreservelæge i Øjensygdomme

Ansat i klinikken i perioden 1. maj 2022 til 1. november 2022. Alexander kommer fra en stilling på Øjenafdelingen på Aalborg Universitetshospital. Alexander varetager ambulante konsultationer og operation for tunge øjenlåg. 

Anne | Optometrist

Klinikkens optiker varetager synsprøver hos børn fra 3 års alderen, fotoscreening af diabetes patienter, forundersøgelse til grå stær operation samt ugekontrol efter grå stær operationer. Alle undersøgelser foregår i tæt samarbejde med øjenlægen. Ansat i klinikken siden 7. april 2015.

 

 

 

Jette Pedersen | Sygeplejerske

Klinikkens oversygeplejerske. Ansat i klinikken siden 2010.

 

 

 

Øjenlæge Aarhus Øjenklinikken Aros Øjens

Camilla Lundum Danielsen | Sygeplejerske

Øjensygeplejerske, der varetager visitation ved henvendelse til klinikken. Assisterer ved linse- og grå stær operationer. Ansat i klinikken siden februar 2019. 

Inger Madsen | Øjenlægeassistent & Cand.Odont.

Inger er selv opereret for alderssyn i klinikken oktober 2013 med Zeiss Multifokal linseoperation. Assisterer ved linse- og grå stær operationer. Ansat i klinikken siden 2003, først hos Praktiserende Øjenlæge Finn Eisgart og siden 2009 hos Øjenklinikken Aros.

 

Øjenlægeassistent Alexander Øjenklinikken Aros Øjenlæge Aarhus

 Alexander | Øjenlægeassistent

Ansat december 2021 indtil februar 2023.